Ponad słowami to nie tylko książka do języka polskiego

Ponad słowami 3 to praca zbiorowa, której autorkami są Joanna Kościerzyńska, Anna Cisowska, Aleksandra Wróblewska, Małgorzata Matecka, Anna Równy i Joanna Ginter.

Książka

Podręcznik jest dedykowany uczniom liceum i technikum, a jego temat przewodni to epoka Młodej Polski, co podpowiada Stanisław Wyspiański patrzący na nas z okładki.

Rozdziały poruszają takie zagadnienia jak:

– o epoce,

– teksty z epoki,

– nawiązania,

– zagadnienia maturalne.

Publikacja omawia lektury obowiązkowe oraz dodatkowe pomagając uczniom przygotowującym się do matury podstawowej i rozszerzonej. Ponad słowami 3 uczy nie tylko polskiego, ale także ciekawości świata, przedstawiając również wydarzenia na świecie i w Polsce jako kontekst w którym Młoda Polska się narodziła. Kontakt ze sztuką i tekstami kultury oraz zadania dodatkowe rozwijają w uczniach kreatywność.

Nauka z Ponad słowami 3

Niniejsza publikacja ułatwia uczniom naukę dzięki inspirującym ilustracjom, ciekawostkom i ćwiczeniom sprawdzającym przyswojoną wiedzę. Wprowadzenie do lektury oraz krótkie biografie autorów stanowią przydatną rozgrzewkę przed omawianiem książek i krótszych utworów. Podręcznik pokazuje również metody nauki, takie jak mapa myśli, i przybliża rodzaje zadań maturalnych. Liczne porady na temat egzaminu. Pomogą każdemu uczniowi, czy to notorycznemu wagarowiczowi, czy prymusowi, naukę języka polskiego. Ponadto, książka pokazuje różne wytwory kultury takie jak film, sztuka teatralna, wiersz czy obraz.

Jak uczyć się na maturę

Nauka do tego ważnego egzaminu wydaje się syzyfową pracą dla niejednego młodego człowieka, ale przy zastosowaniu kilku prostych zasad będzie trochę bardziej przystępna. Najważniejszą kwestią jest praca na lekcji i skupienie na danym temacie. Po lekcji polecamy przejrzeć szybko temu, co było omawiane, tak samo dzień przed lekcją następną. To sprawi, że nauka do sprawdzianów będzie raczej szybką powtórką niż ostrym “wkuwaniem”. Dodatkowo przydać się może metoda skojarzeń, fiszek i rysowania obrazka związanego z danym tematem. Przeczytanie kilka razy fragmentu z książki i nauka z rówieśnikiem również mogą okazać się pomocne.